Haker kojeg sponzorira kineska država provalio je u sisteme Ministarstva trezora SAD, pristupivši radnim stanicama zaposlenih i nekim dokumentima koji nemaju oznaku “povjerljivo”, objavili su zvaničnici kasno sinoć.
Proboj se dogodilo početkom decembra i objavljeno je u pismu koje je Ministarstvo trezora poslalo poslanicima u kojem ih je obavijestilo o incidentu.
U pismu Ministarstvo navodi da je akter sa sjedištem u Kini bio u mogućnosti da nadjača sigurnost putem ključa usluga koji koristi treći provajder koji svojim zaposlenima nudi tehničku podršku na daljinu.
Američka agencija je kršenje okarakterizirala kao “veliki incident” i rekla da je radila sa FBI-jem i drugim agencijama na istrazi proboja.
Kompromitirani servis treće strane – nazvan BeyondTrust – od tada je isključen, rekli su zvaničnici. Dodali su da nema dokaza koji ukazuju na to da je haker od tada nastavio pristup informacijama Ministarstva trezora.
Zajedno sa FBI-jem, Odjel radi s Agencijom za sajber sigurnost i sigurnost infrastrukture i forenzičkim istražiteljima treće strane na utvrđivanju ukupnog uticaja upada.
Na osnovu dokaza koje je do sada prikupio, zvaničnici su rekli da je hakiranje izveo “akter sa sjedištem u Kini i da je to “napredna i uporna prijetnja” (Advanced Persistent Threat (APT))”.
“U skladu sa politikom Trezora, upadi koji se mogu pripisati APT-u smatraju se velikim incidentom u sajber sigurnosti”, napisali su zvaničnici Ministarstva u svom pismu zastupnicima.
BeyondTrust je 8. decembra obavijestio Odjeljenje o hakiranju, rekao je portparol za BBC. Agencija je odmah obavijestila policiju.
Portparol je dodao da je haker bio u mogućnosti da daljinski pristupi nekoliko korisničkih radnih stanica Trezora i određenim dokumentima koji nemaju važnost koje su čuvali ti korisnici.
Ministarstvo nije preciziralo prirodu ovih fajlova, niti kada i koliko dugo je hakiranje trajalo.
Portparol je rekao da Ministarstvo trezora “veoma ozbiljno shvata sve prijetnje našim sistemima i podacima koje posjedujemo” i da će nastaviti da radi na zaštiti svojih podataka od vanjskih prijetnji.
Američki zvaničnici su u prošlosti optuživali Kinu za špijuniranje. Peking je redovno negirao takve optužbe.