Home VIJESTI BIH Sebija: Ko će odgovarati za unošenje panike i širenje lažnih vijesti u...

Sebija: Ko će odgovarati za unošenje panike i širenje lažnih vijesti u pandemiji?

99

Tokom pandemije COVID-19, Klinički centar Univerziteta u Sarajevu (KCUS) i njegova direktorica, Sebija Izetbegović, našli su se u središtu kontroverze zbog upotrebe kineskih respiratora. Novinari su optuživali Izetbegović i njen tim za smrt pacijenata uslijed korištenja ovih uređaja. Međutim, nedavna istraga Tužilaštva Bosne i Hercegovine pokazala je da nijedan pacijent nije preminuo zbog upotrebe kineskih respiratora.

Istraga je obuhvatila pregled 10 hiljada dokaza i saslušanje više od 50 svjedoka, uključujući medicinsko osoblje i pacijente. Rezultati su pokazali da nijedan pacijent nije preminuo zbog upotrebe ovih respiratora.

Sebija Izetbegović, bivša direktorica KCUS-a, reagovala je na ove nalaze putem društvenih mreža. U svojoj objavi, Izetbegović je istakla da su uposlenici KCUS-a bili heroji tokom pandemije, radeći nesebično na prvoj liniji odbrane. Također je naglasila da su optužbe o neispravnosti respiratora bile neutemeljene i da su izazvale nepotrebnu paniku među građanima.

“Svi mi, uposlenici KCUS, bili smo heroji odbrane u pandemiji COVID-19, na prvoj liniji, bez imalo lažne skromnosti. Moje kolegice i kolege, medicinske sestre i tehničari kao i nemedicinski radnici, nesebično su se trudili da pomognu bolesnima (izuzimam one koji su pobjegli na lažna bolovanja, a bilo ih je). Svi doktori koji su bili sa mnom u Kriznom štabu KCUS (nekim čudom samo ja nisam) su se razboljeli i razvili sliku srednje teških ali i teških oblika COVID-19, vraćali su se na posao čim bi ozdravili i pridigli se. To su bili pravi junaci,” napisala je Izetbegović.

Ona je dalje naglasila da se nije odustajalo od borbe za bolesnika ni kad se jasno vidjelo da nema spasa. “Nismo imali ‘crne sobe’ u koje su, po svijetu i u mnogo bogatijim zemljama, smještali najteže bolesnike. Nismo imali dobnu granicu starijih godina koja bi upućivala da ne dajemo nikako kiseonik kao u nekim razvijenijim zemljama. Davali smo i obezbijedili kiseonik svima ali i sve raspoložive lijekove i medicinska sredstva i, sve se činilo za dobrobit bolesnih. Pomagali smo svakom bolesniku sa puno empatije,” dodala je.

Izetbegović je također istakla da su uposlenici KCUS-a zaslužili najveće poštovanje, a nikako uvrede i blaćenja konstruisana od nekih medija. “Čast mi je bila raditi sa takvim ljudima i, opet bih sve ponovila usprkos gnusnim lažima, klevetama, pozivima na linč i prijetnjama kojima sam bila izložena,” napisala je.

Ona je zaključila svoj status pitanjem: “Ko će odgovarati za unošenje panike i širenje lažnih vijesti u pandemiji? Je li to krivično djelo? Jeste? Ko će odgovarati za klevete i laži? Poredajte se.”

Ova istraga i reakcija Sebije Izetbegović donose olakšanje i jasnoću u vezi s kontroverzom koja je pratila upotrebu kineskih respiratora. Dok se pandemija povlači, ostaje pitanje kako će se odgovorni za širenje lažnih informacija suočiti s posljedicama svojih djela.
Facebook Comments Box