Sedam proizvođača mlijeka iz banatskog sela Siget prinuđeni su da svakodnevno prosipaju sve što proizvedu, nakon što ih je “Mljekara Kikinda” obavijestila da njihovo mlijeko više neće otkupljivati.
Stočar Dejan Lazin iz Sigeta kod Novog Kneževca svakodnevno prospe između 150 i 170 litara mlijeka. I tako već 20 dana. On je jedan od sedam proizvođača iz ovog banatskog sela koji muče istu muku, nakon što je “Mljekara Kikinda” prestala da otkupljuje njihovo mlijeko 26. decembra. Dok u ovoj mlijekari navode da je razlog prestanka otkupa povišen nivo aflatoksina, Lazin kaže da je nosio mlijeko na analizu i da je ono u skladu sa propisima.
“Posljednji put su odnijeli mlijeko 26. decembra ujutru, kada smo svi dobili isto obavještenje od “Mljekare Kikinda” da više ga više neće otkupljivati od nas. Kao razlog je naveden povišen nivo aflatoksina”, počinje priču za Agroklub Dejan Lazin.
U međuvremenu, svako jutro i svako veče, ovaj proizvođač primoran je da prospe na đubre sve što pomuze.
“Imam 10 krava, osam je na muži trenutno, a dnevno na đubre bacim između 150 i 170 litara mlineka. Šta ću sa njim? Još šest proizvođača u našem selu je u istom problemu i svi oni prosipaju mlijeko.”
Da li je razlog povišen nivo aflatoksina?
U obaveštenju koje im je “Mljekara Kikinda” poslala, navodi se sljedeće: “Nakon tri mjeseca pokušavanja uspostavljanja kvaliteta mlijeka i dozvoljene koncentracije aflatoksina u mlijeku, nismo zabilježili pomaka u Vašim ispitanim rezultatima. Zbog povećane koncentracije aflatoksina u mlijeku, koja je iznad granica pravilnika i kvalitetu mlijeka Republike Srbije, od 26.12.2024. Mljekara Kiknda doo otkazaće otkup Vašeg mlijeka.”
Međutim, Lazin ovo oštro demantuje.
“Odnio sam svoje mlijeko na analizu u Veterinarski institut u Suboticu 30. decembra, a 31. decembra sam dobio rezultate. Najviša dozvoljena granična vrednost aflatoksina M1 u sirovom mleku u u Srbiji je 0,250 μg/kg(mikrogram po kilogramu, op.aut.), a vrednost u mom mleku bila je 0, 054 μg/kg. Dakle, pet puta manja od dozvoljene. Sedam porodica je ostalo bez hljeba, ali eto, kadija te tuži, kadija ti sudi”, revoltiran je on.
Kako priča, zvali su brojne mljekare u nadi da će neka želeti i moći da otkupi njihovo mlijeko, ali svugde je odgovor bio negativan.
“Siget je zabačeno selo i svima je dodatni trošak da dolaze do nas. Uostalom, svi su nam rekli da imaju višak mlijeka, da ne znaju šta će sa njim. Mljekara “Somboled” otkupljuje od dva proizvođača iz našeg sela, ali su nam rekli da su njihovi kapaciteti ponunjeni 120 %”, kaže ovaj stočar i dodaje da je čuo da je 90 proizvođača iz okolnih mjesta dobilo isto obavještenje o prekidu otkupa.
Prinuđeni da prodaju krave
U istom problemu je i proizvođač Boža Jablanov iz ovog sela. Trenutno muze 14 krava, a uskoro će ih biti i više, jer ih je nekoliko zasušeno.
“Prosipam dnevno do150 litara mlijeka, a ono mi jedini izvor prihoda. Jako je teško doći do toga da imate dvadesetak grla na muži, dug je to put. Ako im ne trebamo mi mali proizvođači, kako nas zovu, neka nam to jasno i kažu”, ogorčen je on – piše AgroKlub
Ministarstvo poljoprivrede: Granična vrednost aflatoksina u sirovom mlijeku ostaje ista
Prinuđen je da proda dve krave, kako bi mogao da kupi hranu za ostale.
“Šta treba, svaki mjesec da prodajem po jednu kravu, da bih ostale održao? Dnevno mi treba oko 10.000 dinara da ih nahranim.”
Ovaj proizvođač kaže da je imao problem sa aflatoksinom prije nekoliko mjeseci, ali da je to riješeno.
“U oktobru, novembru, sada se više ni ne sećam tačno, mljekara me je obavestila o povećanoj vrednosti aflatoksina u mom mlijeku, da je problem u kukuruzu kojim hranim stoku. Kupio sam koncentrat za krave, a poslije kratkog vremena njihov čovjek mi je rekao da je sve u redu sa mlijekom, i tu je nestao problem. Onda odjednom dobijamo svi isto obavještenje, ne razumijem.”
Obraćali se nadležnima, ali uzalud.
Ne znajući kako da riješe problem, proizvođači mlijeka iz Sigeta obratili su se predsjedniku Opštine Novi Kneževac.
Otišli smo kod njega na sastanak, pred nama je telefonom pozvao ministra Martinovića, ali nije ga dobio tada. Zatim je zvao nekoga iz pokrajine i ostalo je na tome da će riješiti. To je bilo prije Nove godine i nama je krivo što nas od tada niko nije pozvao”, kaže Jablanov.
Direktor “Mlekare Kikinda” Marko Mančić kaže za Agroklub da je razlog obustave otkupa isključivo kvalitet mleka.
“Da je mlijeko bilo kvalitetno, ne bismo otkazivali”, kaže Mančić, dodajući da je saradnja sa ovim proizvođačima trajno raskinuta.
“Tri mjeseca prije nego što smo raskinuli saradnju, krenuli smo da opominjemo proizvođače, gledali smo da im izlazimo u susret. Poslije tri mjeseca našeg truda i rada, prvenstveno u vezi sa aflatoksinom koji je po zakonu i evrpskom standardu najbitnija stvar da mlijeko bude zdravo, nismo uspjeli.”
Apsurdi srpske poljoprivrede: Dobitnik je jasan, gubitnik tek jasno prepoznatljiv
Na našu konstataciju da je proizvođač Dejan Lazin odneo mlijeko na analizu i da ima papir koji potvrđuje da je ono ispravno, Mančić kaže:
“Mogu i ja da odnesem svoje mleko i da kažem da je ispravno.”
On navodi da ne zna napamet koliko proizvođača je dobilo obavještenje o prekidu otkupa.
“Sa njih tridesetak je prekinuta saradnja zbog nekvalitetnog mlijeka”, zaključuje Mančić.