Home VIJESTI BIH Mještani pogođenih područja u strahu: Hoće li donacije opet nestati kao 2014...

Mještani pogođenih područja u strahu: Hoće li donacije opet nestati kao 2014 godine?

265

Katastrofalne poplave koje su nedavno pogodile Jablanicu izazvale su ogromnu štetu i gubitke, ostavljajući mnoge građane bez domova i osnovnih sredstava za život. Dok pomoć polako pristiže iz različitih izvora, uključujući međunarodne donacije i sredstva od Vijeća ministara BiH, mnogi građani su skeptični. Ova skepsa nije bez razloga – sjećanja na 2014. godinu, kada je značajan dio donacija nakon velikih poplava bio zloupotrijebljen, još uvijek su svježa.

Povijest se ponavlja?

Godine 2014., Bosnu i Hercegovinu su pogodile jedne od najgorih poplava u povijesti. Tadašnja vlada, na čelu s Nerminom Nikšićem, bila je optužena za loše upravljanje sredstvima i nedostatak transparentnosti. Prema izvještajima, za pola donacija se ne zna kako su potrošene, što je izazvalo ogorčenje i nepovjerenje među građanima. Danas, s istom političkom figurom ponovno na vlasti, postoji opravdana zabrinutost da bi se sredstva namijenjena za pomoć Jablanici mogla zloupotrijebiti na sličan način.

Jedan od učesnika sanacije pogođenih područja iz poplava 2014 godine za Klix.ba skoro deceniju nakon tragedije izjavio je:

“Ja sam bio tu kada se kopalo bagerom nakon poplava 2014. Rekli su nam samo malo da korita rijeke sa strane očistimo, da neće ništa drugo raditi. Zbog toga kako smo uradili ovdje, sada svake godine plavi nizvodno, jer u cijelom toku ništa nije urađeno. Zbog toga kako je urađeno, skoro svake godine bude poplavljen ovaj put Knežica – Dubica”, priča ovo jedan od učesnika sanacije korita rijeke Knežice između Prijedora i Bosanske Dubice, koja se dalje pritokama uliva u rijeku Unu.

“Ostavili su zatrpane kanale koji treba da odvode vodu, ne znam šta očekuju. Da sistem zaštite od poplava funkcioniše, a nisu ništa uradili. Osim što su uzeli pare”, priča mještanin ovog potkozarskog kraja koje je ponovo poplavljeno.

Koordinacija svih nivoa vlasti u Bosni i Hercegovini po pitanju sanacije riječnih tokova od 2014. očigledno je ostala više na riječima nego na djelima. Iako su, kako tvrde svi, uloženi milioni maraka, malo šta je u praksi realizovano.

Trenutna situacija

Jablanicu su pogodile katastrofalne poplave i klizišta, rezultirajući velikim brojem žrtava. Iako je pomoć počela stizati, mnogi građani su skeptični zbog sjećanja na 2014. godinu i straha da bi se sredstva mogla zloupotrijebiti. Skepticizam građana je razumljiv, s obzirom na prethodne skandale i nedostatak transparentnosti u upravljanju kriznim situacijama.

Važno je da vlasti sada pokažu veću transparentnost i odgovornost u upravljanju donacijama i pomoći. Građani Jablanice zaslužuju sigurnost da će sredstva biti pravilno iskorištena za obnovu i pomoć onima koji su najviše pogođeni ovom tragedijom.

Facebook Comments Box