Home JABLANICA (FOTO)Inspirativna priča Merime Klepo: Defektologinja iz Jablanice s diplomom iz Turske

(FOTO)Inspirativna priča Merime Klepo: Defektologinja iz Jablanice s diplomom iz Turske

1761

Merima Klepo, mlada i ambiciozna djevojka iz Jablanice, odlučila je napustiti rodni grad i krenuti na studij u Tursku. Njena priča je inspirativna i pokazuje kako se trud i posvećenost mogu isplatiti.

Još u srednjoj školi, Merima je saznala za priliku da studira u Turskoj zahvaljujući svom profesoru turskog jezika. “Informisao nas je o stipendijama koje nudi Vlada Republike Turske za strane studente i o potrebnim uslovima koje trebamo ispuniti kako bismo bili primljeni,” prisjeća se Merima. Fascinirana turskom kulturom i jezikom koji je učila od desete godine, odlučila je aplicirati za stipendiju.

Proces prijave bio je zahtjevan, ali Merima je bila odlučna. “Aplicirala sam online putem zvanične platforme za stipendije. Proces prijave zahtijevao je pažljivo popunjavanje formulara, pisanje motivacionog pisma i intervju,” objašnjava ona. Nakon nekoliko sedmica, stigla je vijest da je primljena, što je označilo početak novog poglavlja u njenom životu.

Obrazovni sistem u Turskoj ostavio je snažan utisak na Merimu. “Sistem je dinamičan i pruža brojne mogućnosti za razvoj akademskih i socijalnih vještina,” kaže ona. Posebno ističe mogućnost obavljanja prakse i uključivanje u volonterske aktivnosti, što joj je omogućilo da primijeni teorijska znanja u praksi. “Profesori su vrlo posvećeni studentima, a nastavni planovi moderni i prilagođeni potrebama tržišta rada,” dodaje Merima.

Jedna od najljepših strana studiranja u Turskoj za Merimu je bila mogućnost upoznavanja sa studentima iz različitih dijelova svijeta. “To mi je olakšalo proces navikavanja na novu sredinu,” priznaje ona.

Nakon završetka studija, Merima se vratila u Bosnu i Hercegovinu gdje radi kao defektolog. “Posao defektologa je vrlo specifičan i zahtjevan, ali izuzetno ispunjavajući,” kaže Merima. Kao defektolog, ona radi s djecom i odraslima s poteškoćama u razvoju, pomažući im da razviju svoje potencijale i postanu što samostalniji u društvu. “Naš zadatak je da procijenimo individualne potrebe svake osobe, osmislimo odgovarajuće terapijske i edukacijske planove i pomognemo u njihovoj realizaciji,” objašnjava ona.

Merima radi u različitim okruženjima, uključujući škole, specijalizovane centre i bolnice, a često sarađuje s roditeljima, nastavnicima i drugim stručnjacima kako bi osigurala najbolju podršku za svoje korisnike.

Dobar defektolog, prema Meriminim riječima, mora posjedovati širok spektar vještina i karakternih osobina. “Empatija i strpljenje su ključni. Rad s djecom i odraslima koji se suočavaju s različitim izazovima zahtijeva sposobnost razumijevanja njihovih osjećaja i potreba,” ističe ona. Također, komunikacijske vještine, kreativnost i analitičke sposobnosti su neophodne za uspješan rad u ovoj struci. “Ali najvažnije je imati puno ljubavi prema ovom pozivu i iskrenu želju da se pomogne drugima,” dodaje Merima.

Odnedavno zaposlena u Centru za djecu i omladinu sa poteškoćama u razvoju „Los Rosales“ u Mostaru, Merima opisuje svoj radni dan kao dinamičan i ispunjen izazovima. “Svaki dan počinje planiranjem aktivnosti prilagođenih potrebama djece sa kojom radim. Pripremam različite kreativne materijale kako bismo mogli raditi na razvoju komunikacijskih, socijalnih i motoričkih vještina,” objašnjava ona. Iako je rad s djecom zahtjevan, napredak koji vidi kod njih i zadovoljstvo roditelja čine ovaj posao izuzetno ispunjavajućim.

Merima također dijeli savjete kako se odnositi prema djeci s poteškoćama u razvoju. “Najvažnije je pokazati razumijevanje, poštovanje i strpljenje. Djeca s poteškoćama u razvoju žele biti prihvaćeni i uključeni u društvo, baš kao i sva druga djeca,” kaže ona. Ističe važnost pružanja podrške i fokusiranja na njihove sposobnosti i potencijal.

Za đake koji žele studirati u Turskoj ili defektologiju, Merima ima jasnu poruku: “Ne ustručavajte se i hrabro slijedite svoje snove. Studiranje u Turskoj nudi prilike ne samo za profesionalni razvoj već i učenje o različitim kulturama, sticanje novih prijateljstava i uživanje u ljepotama Turske.” Također, napominje da će aplikacije za stipendije biti otvorene od 10. januara do 20. februara 2025. godine, te da poznavanje turskog jezika nije uslov jer stipendisti imaju priliku pohađati besplatni kurs turskog jezika prve godine.

Kada je u pitanju defektologija, Merima naglašava da je to divna, ali zahtjevna struka. “Ako ste strastveni u pomaganju djeci da prevaziđu svoje izazove, defektologija vam može pružiti ispunjavajuću karijeru. Važno je razvijati empatiju, strpljenje i kreativnost, jer svaki dan donosi nove izazove i prilike za napredak,” zaključuje ona. Također, ne zaboravite na važnost učenja i usavršavanja, jer se znanja i pristupi u ovoj oblasti stalno razvijaju. Svi izazovi s kojima ćete se susresti bit će vrijedni, jer ste na putu da postanete važna podrška u životima onih kojima je to najpotrebnije za kraj je kazala Merima.

Facebook Comments Box