Mirna Ždralović mlada je novinarka iz Jablanice sa trenutnim angažmanom na televiziji N1. Osim novinarstva, njena velika ljubav je i gluma. Imala je priliku glumiti ali i osvojiti nekoliko nagrada sa svojim filmovima “Ja BiH budućnost” i “Hemija”. O svemu ovome Mirna govori za JablanicaLive.
Iako gajiš ljubav i prema filmu i glumi, ipak je novinarstvo prevagnulo. Zašto?
-Od malih nogu uvijek me zanimala scena, gluma i televizija. Pošto sam kao šestogodišnjakinja imala priliku glumiti u filmu i osvajati takmičenja u glumi nekako sam se vidjela kao glumica ili novinarka/reporterka. Kako je vrijeme odmicalo javila se ljubav i prema režiji i dramaturgiji te sam se kroz srednju školu okušala i u tome kroz stvaranje dječijih predstava i priredbi, ali i dva nagrađena kratka, amaterska filma. Godine kada sam upisivala fakukte odsjek režije na sarajevskoj Akademiji nije bio, pa su mi kao opcije ostale žurnalistika i gluma. Na kraju pošto sam upisala žurnalistiku na Fakultetu političkih nauka koja nudi brojne mogućnosti zaposlenja opredjelila sam se za tv novinarstvo. Na samom početku studija krenula sam i honorarno raditi u Informativnoj redakciji Federalne televizije i nedugo nakon shvatila da je to poziv u kojem se definitivno vidim. Svidjelo mi se zapravo to što je svaki dan drugačiji, a sa radom sam počela tokom pandemije koronavirusa, pa me zanimanju posebno privuklo i to što sam se mogla nesmetano kretati tokom policijskog sata.
Kako je to biti novinar jedne ozbiljne medijske kuće kao što je N1? Koliku odgovornost osjećaš i da li je nestala trema?
-Timu N1 televizije u Sarajevu se pridružujem početkom aprila. Prvenstveno moram naglasiti da je velika čast dobiti poziv i krenuti sa angažmanom u mediju koji svoju publiku ima širom regije. Odgovornost je zaista velika, dosadašnje iskustvo na javnom emiteru je bilo od velike pomoći te sam se zbog toga lakše uklopila u novi kolektiv. Ipak, razlike postoje. N1 je news televizija i vi kao reporter ste često prvi, a nekad čak i jedini na mjestu događaja, a javnosti morate prenijeti što više tačnih i relevantnih informacija u što kraćem periodu, jer se od vas to očekuje. Nekada se javljam i za N1 u Hrvatskoj i Srbiji, tada osjećam malo veći pritisak, jer su građani susjednih zemalja manje upućeni u dešavanja u BiH te trebate biti u mogućnosti ukratko približiti širu priču, da u potpunosti mogu shvatiti ono o čemu vi danas govorite. Sve to zahtijeva i pripremljenost, stalno praćenje događaja… velika je odgovornost no zbog toga i jest zanimljivo. Trema, neka pozitivna, smatram da treba uvijek postojati, jer ozbiljne teme zahtijevaju i ozbiljan pristup. Strah od kamere i mikrofona nikad nisam imala, jer sam s tim odrastala, ali na primjer dok sam u program uživo uvijek se pitam da li ću uspjeti sve zanimljive i važne informacije koje imam prenijeti javnosti.
Kako si prihvaćena na N1 i imaš li podršku kolega?
-N1 je uhodan kolektiv, a u televizijskom novinarstvu bez timskog rada nema uspješnog proizvoda. Svi ovisite jedni o drugima, urednik, reporter, snimatelj, montažer, realizator, organizator svaka karika ima značajnu i nezamjenjivu ulogu. Tako da su dobri odnosi među kolegama preduvjet dobrog rada. Iako sam tu tek četiri mjeseca osjećam se kao da radim već godinama. A nadam se da i kolege mene tako vide.
Koji je to najveći izazov u poslu kojim se baviš?
-Kada se bavite dnevnopolitičkim temama i informativnim tv novinarstvom možda bih za najveći izazov izdvojila manjak vremena. Vi za jedan dan na određenu temu trebate dobiti relevantne informacije, sagovornike, sve to snimiti i na kraju složiti u neke tri minute priloga koji bi svi građani trebali razumjeti. No, u tome svakako i jeste čar, jer na kraju skoro uvijek uspijemo u tome.
Tipičan radi dan jednog novinara?
-Jedino tipično u novinarskom poslu su netipičnosti. Nijedan dan nije isti i rijetko kad ujutro kad se probudite možete znati kako će izgledati vaš dan. Ono što je standardno za svaki jesu jutarnji sastanci na kojima se podijele zadaci. Nerijetko tokom dana u slučaju vanrednih situacija dođe do promjena. U ovom poslu česta su i putovanja. Nekad se na poslu ostaje do duboko u noć, a nekad završite sa zadatkom i do podneva. Sve u svemu jako nepredvidiv posao i mislim da se ovim vidom dnevnog tv novinarstva ne mogu baviti osobe koje vole da sve imaju isplanirano. No za one koji vole avanture i uvijek znati više, one koji žele biti na svim događajima ovo je savršen posao.
Koliko je teško u današnjem vremenu biti novinar? Izazovi savremenog novinarstva sa kojima se suočavaš?
-Zbog velikog broja portala i činjenice da se društvo informiše putem društvenih mreža ono što ja smatram izazovom je donijeti gledateljima nešto novo, što već tokom dana nisu mogli vidjeti ili pročitati. Svakako N1 reporteri svoje vijesti i nove informacije proslijeđuju kolegama na portal, međutim uvijek želimo da kroz emisije gledateljima damo nešto što na istu temu nisu čuli do sada kako bi se dodatno zainteresirali. Brzina je možda najveći izazov današnjeg vremena s kojim se suočavaju svi. Ipak trudim se u svaku temu unijeti nešto svoje, neke nove informacije, analize. No, baš zbog brzine današnjeg života žao mi je što pojedine stvari prođu i nezapaženo i zaborave se, jer svaki dan nosi nešto novo pa su u fokusu nove teme nova događanja…
Da li se nekada u budućnosti želiš ponovno baviti glumom, režijom, dramaturgijom ili novinarstvo definitivno smatraš svojim pozivom?
-Novinarstvo je definitivno nešto što sam zavoljela i što mi je ušlo pod kožu, tako da mislim da se neću lako riješiti ove ljubavi. Ono što je dobro jeste da novinarstvo nudi brojne opcije i možete se baviti različitim temama na različite načine. Svakako tv novinarstvo koje sam odabrala kao poziv, smatram dobrom opcijom i mogućnošću da se razvijam i u poljima dramaturgije i režije. Za sada se vidim u ovome što i radim, jer mnogo je toga što ovaj posao nudi, ali ne znam gdje me život može odvesti.