Home VIJESTI KANTON Naređena evakuacija stanovništva oko deponije Uborak, Kordić tvrdi: Požar je podmetnut, ovdje...

Naređena evakuacija stanovništva oko deponije Uborak, Kordić tvrdi: Požar je podmetnut, ovdje ima elemenata terorizma

410

Na jutrošnjoj sjednici Štaba civilne zaštite Grada Mostara razmatrana je situacija na deponiji Uborak, gdje je jutros izbio novi veliki požar na lokalitetu odloženih automobilskih guma. Nakon sjednice javnosti se obratio gradonačelnik Mostara Mario Kordić, koji je situaciju ocijenio izuzetno ozbiljnom prenosi Hercegovina.info

Prema njegovim riječima, požar je zahvatio područje koje nije fizički povezano s prethodnim požarištem na deponiji, ali je zbog njegove jačine naređena evakuacija dijela stanovništva u blizini ugroženog područja.

– Pored deponije postoji veliko odlagalište automobilskih guma koje nema nikakvog fizičkog kontakta s požarištem koje je ovih dana gorjelo. Međutim, jutros je izbio ogroman požar, do te mjere da su ugrožene okolne kuće, i naredili smo evakuaciju tog dijela stanovništva – izjavio je Kordić.

Gradonačelnik je ustvrdio da postoje indicije da je požar podmetnut te da su tokom noći na području deponije primijećene neovlaštene osobe.

– Ponovit ću, požar je podmetnut. Prve informacije s terena govore da su se neovlaštene osobe tokom noći kretale po deponiji. Tu informaciju imamo od vatrogasaca. Zvali smo MUP da to provjeri, a Štab civilne zaštite pokrenuo je aktivnosti da se uključi i tužilaštvo – rekao je Kordić.

Dodao je kako očekuje da nadležne institucije utvrde odgovornost te da slučaj dobije sudski epilog.

Kordić je upozorio i na problem odvoza otpada iz Mostara nakon što je tokom noći blokirana lokacija predviđena za privremeni pretovar otpada. Istakao je da bi grad mogao biti suočen s dodatnim problemima ukoliko se odvoz otpada ne nastavi u narednim danima.

Govoreći o kvalitetu zraka, naveo je da nadležne službe kontinuirano prate stanje te da za sada nema razloga za paniku, ali je građanima preporučeno da što manje borave na otvorenom i da drže zatvorene prozore.

Na kraju obraćanja Kordić je poručio da se, prema razgovorima s tužilaštvom, u cijelom slučaju mogu prepoznati i elementi terorizma.

– Ovo nije politička arena, ovo je komunalni problem grada Mostara. Ovdje, prema razgovorima s tužilaštvom, ima i elemenata terorizma. Kada proglasite vanredno stanje u gradu Mostaru, a neko dođe i dodatno zapali deponiju, onda je to teroristički akt – izjavio je Kordić.

Vatrogasne ekipe i nadležne službe i dalje su na terenu, a istraga o okolnostima novog požara je u toku.

Hercegovina.info

Facebook Comments Box