Načelnik općine Jablanica, Damir Šabanović, izrazio je nezadovoljstvo preliminarnim izvještajem Federalnog zavoda za geologiju (FZZG) o stanju u Donjoj Jablanici. Šabanović je istakao da izvještaj ne sadrži ključne procjene mogućnosti opstanka na ugroženim područjima, što je od vitalnog značaja za stanovnike Donje Jablanice. Također je naglasio potrebu za konkretnim mjerama hitne intervencije, a ne samo preventivnim mjerama koje su navedene u izvještaju.
“Ono što se tiče izvještaja, mi smo dobili preliminarni izvještaj Federalnog zavoda za geologiju i ono što ja kažem, što smo mi očekivali i što nama treba je ocjena mogućnosti opstanka na određenom prostoru što u tom preliminarnom izvještaju nema. U tom izvještaju koji je na 80 strana, tiče se Jablanice i Konjica, imamo 25 strana slika, fotografija, imamo 32 strane nekog uopštenog teksta i čak su spominjali neke preventivne mjere, a nama ne trebaju nikakve preventivne mjere, nama trebaju mogućnosti i konkretni potezi hitne intervencione sanacije na ugroženim područjima.”
Federalni zavod za geologiju odgovorio je na ove kritike, pojašnjavajući namjenu i sadržaj preliminarnog izvještaja. Izvještaj je izrađen s primarnim ciljem analize događaja debritnog toka i procjene trenutnog stanja na terenu. Prema FZZG-u, izvještaj pruža stručni pregled događaja, uključujući simulaciju toka i procjenu sigurnosnih uslova.
“Preliminarni izvještaj pruža stručni pregled događaja, od mjesta inicijacije debritnog toka na vrhovima padina sliva Donja Jablanica, preko razvoja i kretanja toka kroz prirodne geomorfološke forme, mobilizaciju materijala u zoni kamenoloma, do njegovih posljedica u naselju Donja Jablanica. Na osnovu tih podataka izrađena je i simulacija događaja,” navodi se u odgovoru FZZG-a.
Izvještaj također sadrži kratkoročnu i dugoročnu procjenu sigurnosnih uslova i nudi smjernice za dalje aktivnosti na smanjenju rizika. “Zaključeno je da posljednji događaj nije povećao ukupni rizik za naselje u kratkoročnom smislu, ali da rizik i dalje postoji. Slični događaji dio su prirodnih procesa, no ljudske aktivnosti, poput klimatskih promjena, izazivanja požara i djelovanja u zonama debritnih tokova, mogu dodatno uticati na njihov intenzitet i učestalost,” stoji u izvještaju.
FZZG je naglasio da procjena mogućnosti opstanka na ugroženom području nije pitanje koje se može sagledati izvan konteksta potrebnih mjera zaštite. “Naš izvještaj nudi smjernice za implementaciju aktivnih i pasivnih mjera koje uključuju tehničke intervencije, strateško planiranje i dugoročne aktivnosti. Rizik se ne može ukloniti tvrdnjama da on ne postoji, već jedino sistemskim pristupom u skladu sa zakonskim i stručnim normama,” navodi se u odgovoru.
Zavod je također istakao da trenutna procjena ne ukazuje na neposrednu prijetnju ljudima ili infrastrukturi, ali prepoznaje potrebu za sanacijom oštećene infrastrukture i objekata radi normalizacije života u Donjoj Jablanici. “Hitne mjere poduzimaju se kada postoji neposredna prijetnja ljudima ili infrastrukturi, poput reaktivacije geohazarda ili dodatnih oštećenja. U slučaju Donje Jablanice, trenutna procjena ne ukazuje na takvu prijetnju. Međutim, Zavod prepoznaje potrebu za sanacijom oštećene infrastrukture i objekata radi normalizacije života,” stoji u odgovoru FZZG-a.
Ovaj sukob mišljenja između lokalnih vlasti i stručnjaka iz FZZG-a naglašava složenost problema s kojima se suočavaju zajednice pogođene prirodnim nesrećama. Dok načelnik Šabanović traži hitne mjere za zaštitu građana, FZZG poziva na sistemski pristup i dugoročne strategije za smanjenje rizika.
Detalji iz simulacija debritnog toka:
Tekst cijelog odgovora FZZG vam prenosimo u cijelosti:
“Odgovor Federalnog zavoda za geologiju na komentare o preliminarnom izvještaju za Donju Jablanicu
Federalni zavod za geologiju izražava potrebu za pojašnjenjem namjene i sadržaja preliminarnog izvještaja izrađenog nakon proglašenja stanja prirodne nesreće u Federaciji Bosne i Hercegovine. Izvještaj je izrađen na inicijativu Zavoda, u skladu s nadležnostima i mogućnostima, s primarnim ciljem analize događaja debritnog toka i procjene trenutnog stanja na terenu.
Preliminarni izvještaj pruža stručni pregled događaja, od mjesta inicijacije debritnog toka na vrhovima padina sliva Donja Jablanica, preko razvoja i kretanja toka kroz prirodne geomorfološke forme, mobilizaciju materijala u zoni kamenoloma, do njegovih posljedica u naselju Donja Jablanica. Na osnovu tih podataka izrađena je i simulacija događaja. Dokument sadrži kratkoročnu i dugoročnu procjenu sigurnosnih uslova i nudi smjernice za dalje aktivnosti na smanjenju rizika. Zaključeno je da posljednji događaj nije povećao ukupni rizik za naselje u kratkoročnom smislu, ali da rizik i dalje postoji. Slični događaji dio su prirodnih procesa, no ljudske aktivnosti, poput klimatskih promjena, izazivanja požara i djelovanja u zonama debritnih tokova, mogu dodatno uticati na njihov intenzitet i učestalost.
Procjena mogućnosti opstanka na ugroženom području nije pitanje koje se može sagledati izvan konteksta potrebnih mjera zaštite. Naš izvještaj nudi smjernice za implementaciju aktivnih i pasivnih mjera koje uključuju tehničke intervencije, strateško planiranje i dugoročne aktivnosti. Rizik se ne može ukloniti tvrdnjama da on ne postoji, već jedino sistemskim pristupom u skladu sa zakonskim i stručnim normama.
Načelnik je spomenuo potrebu za hitnim sanacijama. Pojašnjavamo da se hitne mjere poduzimaju kada postoji neposredna prijetnja ljudima ili infrastrukturi, poput reaktivacije geohazarda ili dodatnih oštećenja. U slučaju Donje Jablanice, trenutna procjena ne ukazuje na takvu prijetnju. Međutim, Zavod prepoznaje potrebu za sanacijom oštećene infrastrukture i objekata radi normalizacije života.
Federalni zavod za geologiju stoji iza stručnosti izrađenog izvještaja, koji nudi vrijednu osnovu za dalja istraživanja i planiranje zaštitnih mjera. Spremni smo sarađivati s općinskim vlastima i drugim institucijama kako bismo zajednički doprinijeli rješavanju ovog složenog problema u interesu sigurnosti građana Donje Jablanice.”