Home JABLANICA Mediji iz susjedstva: Ko će platiti račun za 27 izgubljenih života u...

Mediji iz susjedstva: Ko će platiti račun za 27 izgubljenih života u Jablanici i Srednjoj Bosni…

694

Potoci su se pretvorili u rijeke, a istovremeno su se stvorila velika klizišta, kazao je fra Ivica Karatović

U noći 4. oktobra Jablanicu su pogodile historijske poplave. Stanovnici ovog i okolnih mjesta svjedočili su neviđenoj tragediji.
Vlasti kažu: “Šteta će se popraviti”, a stručnjaci i mještani uzvraćaju: “Izgubili smo 27 ljudskih života. To se ne može popraviti”. Kakvo je stanje u Jablanici danas, donosi ovosedmični “Labirint” HRT-a.
Malo je vremena trebalo da stanovnici Donje Jablanice nakon tragične noći shvate razmjere tragedije koja ih je pogodila.

– Ta dva sata do zore koliko je trebalo da svane, to je prošlo za minutu od tog straha i šoka. Onda je svanula zora i tada vidiš jad, tada vidiš sve. To je šok, jednostavno zablokiraš, ne možeš vjerovati – prisjetio se Dženan Imamović.

Stručnjaci ističu kako postoji opasnost da se iz ove tragedije opet neće ništa naučiti te da u budućnosti slijedi ponavljanje istog scenarija.
– Šta se dogodilo u Jablanici? Dogodila se jedna velika tragedija. A zašto se ta tragedija dogodila? To je ljudski nemar. I ja se bojim da iz tragedije koja nam se dogodila nećemo ponovno ništa naučiti, da ćemo za 15, 20 dana sve zaboraviti i da će sve krenuti ponovno istim tokom – upozorio je prof. dr. sc. Dalibor Ballian, dopisni član Akademije znanosti i umjetnosti BiH te redovni profesor Šumarskog fakulteta u Sarajevu.

– Kaže se: “Mi ćemo svu tu štetu popraviti”. Ne možemo mi popraviti 27 ljudskih života koje smo izgubili u Donjoj Jablanci, u Neretvici i u Fojnici. Ne možemo to popraviti, dodao je.
Mještani se još uvijek bore s traumom koju su doživjeli. Senada Imamović prisjetila se članova porodice i susjeda koji su ostali zakopani u mulju. Kako je istaknula, velika količina vode ih je uspavala, uprkos grčevitoj borbi.

– Na kraju, kad sam došla, pitala sam muža je li iko živ. Muž je samo slegnuo ramenima i to je to bilo. I to je kod mene sve bilo presječeno, znači mojih susjeda nema, nema djevera, njegove cijele porodice, nema jetrve i njene cijele porodice, osim tog dječaka od osam godina koji je ostao živ – rekla je.
Situaciju je dodatno otežala velika količina kiše, objasnio je Maslo Bećir.
– Nisam bio ovdje, ali znam da su najavili snažnu kišu. I kada je udarilo, evo – sve se vidi – govori Maslo dok pokazuje opustošeni krajolik.

– Palo je 300 litara po kvadratu. 300 litara. Shvatite koliki je to prostor. I onda je sve poletjelo. Nigdje nije ostala kuća. Kada sam došao – situacija za ne vjerovati, nisam mogao da vjerujem. Često sam dolazio u jednu trgovinu ovdje i vidio sam da nije ostalo ništa. Bože sačuvaj, dodao je.
Profesor Ballian upozorio je i na problem nekontrolirane sječe šuma u okolici. Ustvrdio je da velike količine vode koje su se slile nije imalo što zaustaviti.

Hayat.ba / hrt.hr

Facebook Comments Box