Dino i Ajla Begić iz Jablanice bračni su par koji su došli na ideju pokretanja vlastitog porodičnog biznisa. Posjeduju oko 250 koka nosilja koje se nalaze u slobodnom uzgoju, a rezultat su visoko kvalitetna domaća jaja. Koji su to benefiti domaćih jaja, ali i kako do njih pročitajte u nastavku.
Kako krećete sa Vašim malim biznisom i šta je bilo potrebno za početak?
“Prva kupovina koka nosilja je bila prije 2 godine kada smo kupili 5 koka radi naših potreba. Ubrzo nakon toga smo kupili još 20 koka i par prijatelja je čulo da imamo koke nosilje i počeli su kupovinu jaja od nas. Suprug i ja smo odlučili da pokušamo da proširimo kapacitet koka i tako da danas imamo oko 250 koka nosilja. Na početku nismo imali ništa osim prostora na kojem su i danas smještene. Bilo je puno ulaganja, bilo je potrebno ozidati veći kokošinjac, napraviti otvore i zbog naše odluke o slobodnom uzgoju koka morali smo kupiti mreže da bi mogli sve da ogradimo jer koke koje se nalaze u slobodnom uzgoju, odnosno one koje nisu zatvorene u kavezima, imaju kvalitetnija jaja i sa tvrđom i manje lomljivom ljuskom. Uglavnom, uložili smo preko 5000 KM i nadamo se da će nam se u skorije vrijeme uloženi novac vratiti. Jedno jato koka smo nabavili u Konjicu od firme u Brđanim koja je poznata po uzgoju i prodaji koka nosilja a drugo jato koka iz Prozora. Pri kupovini koke su bile u 16 sedmici i bilo je potrebno još par sedmica hranjenja i uzgoja da bi one počele da nose. Sve u svemu, bili smo zadovoljni jer koke su bile zdrave i vakcinisane što nam je bilo i najbitnije.”
Na koji način se brinete o kokama?
“Naše svako jutro počinje u 6 sati kada ih puštamo iz kokošinjca na slobodan pašnjak, zatim slijedi čišćenje kokošinjca, kupljenje jaja te pakovanje školjki. Dajemo im kukuruz i pšenicu i svaki dan par puta kosimo travu tako da one uvijek imaju svježu travu za hranjenje. Briga o kokama nije da zahtjeva puno radno vrijeme u toku dana, ja imam vremena i za kuću i za dijete i ostale dodatne obaveze ali skoro si po čitav dan obavezan da tu bude neko – da li suprug ili ja radi mijenjanja vode, pogotovo u ovim ljetnim danima kada im po par puta dnevno sipamo svježu vodu. Nije lako ali samo sa radom možemo nešto postići. Ništa bolje nego biti sam svoj gazda.”
Da li ima interesa među sugrađanima za kupovinu domaćih jaja? Kolika je potražnja i da li mislite proširivati kapacitete?
“Jaja od nas kupuju rodbina, prijatelji i prodaju oglašavamo i na društvenim mrežama tako da se uvijek javi neko novi od kupaca. Također vršimo dostavu na kućnu adresu na području Jablanice te mislim da i to privlači kupce. Potražnja je sad za sad zadovoljavajuća, mislim uvijek može bolje ali zadovoljni smo. Imamo stalne kupce. Naravno da mislimo da proširimo kapacitet u narednom periodu i značili bi nam mnogo lokalni podsticaji ali sve u svoje vrijeme.”
Koja je to prednost domaćih jaja u odnosu na ona kupljena u tržnim centrima?
“Koke koje slobodno hodaju raznovrsnije se hrane od onih koje su zatvorene u kavezima te jaja slobodnih kokoši uzgajanih na ekološki način imat će više omega-3 masnih kiselina koje sprečavaju nastanak upala, pridonose zdravlju mozga, srca i krvnih žila te jačaju imunitet. Razlike između domaćih i industrijskih jaja se mogu opaziti golim okom. Što je boja žumanaca intenzivnija, odnosno ima tamniju narandžastu boju, to su veće šanse da su ih snijele kokoške kojima je dopušteno slobodno kretanje.”
Facebook Comments Box