Home VIJESTI KANTON Gradonačelnik Mostara o situaciji na Uborku: „Metan neće eksplodirati, pronašli smo način...

Gradonačelnik Mostara o situaciji na Uborku: „Metan neće eksplodirati, pronašli smo način da zaustavimo dim s deponije“

92

Stožer civilne zaštite Grada Mostara održao je u utorak sjednicu vezano za požar na odlagalištu Uborak, nakon koje je mostarski gradonačelnik Mario Kordić poručio kako nema mogućnosti eksplozije metana te da se ne treba stvarati panika piše Hercegovina.info

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

„Trenutno pokušavamo riješiti dva problema, jedan je do kraja ugasiti požar, a drugi je odvoz miješanog komunalnog otpada iz grada. U razgovoru s vatrogascima utvrđeno je kako je jedina mogućnost gašenja požara zasipanje deponijskih polja te je angažirana firma koja će već danas krenuti s tim procesom“, izjavio je Kordić, prenosi Fena.

Što se tiče odvoza komunalnog otpada, gradonačelnik je kazao kako je određena lokacija koja će se koristiti isključivo za pretovar otpada.

„Otpad se neće odlagati bilo gdje drugo u Mostaru, na nekim divljim deponijama. Lokalitet za pretovar određen je u Vrapčićima i bukvalno će se na tom mjestu iz ‘specijalki’, odnosno vozila koja prikupljaju otpad, taj otpad pretovarati u adekvatna vozila koja će onda ići na druge lokacije gdje će se taj otpad trajno odlagati“, rekao je Kordić.

Gradonačelnik je potvrdio kako se o prihvatu otpada trenutno razgovara s više sanitarnih deponija na području Federacije BiH i Republike Srpske.

Također, na jutrošnjoj sjednici donesena je odluka o angažmanu firme koja će kontinuirano raditi monitoring kvaliteta zraka, posebno u sjevernom dijelu grada.

„Kvalitet zraka je trenutno lošiji, ali ništa zabrinjavajuće za zdravlje, osim za rizične grupe koje imaju plućne ili ostale probleme. Na satnoj bazi ćemo obavještavati naše građane kakav je kvalitet zraka. Kontaktirali smo i Federalni zavod za javno zdravstvo, koji će se također uključiti s preporukama i adekvatnim mjerama“, kazao je Kordić.

Nema straha od eksplozije

Gradonačelnik je komentarisao i navode pojedinih portala kako postoji mogućnost eksplozije metana na odlagalištu.

„Kontaktirali smo struku, a oni tvrde kako ne postoje rizici od eksplozije metana jer požarom uopće nije zahvaćeno staro deponijsko polje, koje bi, opet eventualno, moglo imati takve ‘kaverne plina’. Zapaljeno je tzv. ‘sedlo’, najnovija deponija u kojoj ne postoji mogućnost da se takav plin u međuvremenu formirao. Ne smije se širiti panika kroz izjave ljudi koji o ovome nemaju pojma, a pogotovo ne od ljudi koji su dobrim dijelom kumovali ovoj cijeloj priči“, poručio je Kordić.

Potvrdio je i kako je Grad Mostar, nakon pet godina, dobio „pravnu bitku“ s udruženjima, koja su opstruirala procese na deponiji Uborak.

„Plan prilagođavanja je pravosnažan, okolišna dozvola je pravosnažna. Čekat ćemo još par dana urbanističku saglasnost i građevinsku dozvolu za izgradnju nove kasete na kojoj će se odlagati otpad. To je plan do završetka Plana prilagođavanja i zatvaranja ovog lokaliteta. Udruženja koja zlonamjerno koče ovaj proces koriste pravni sistem BiH te sve to opstruiraju zadnjih pet godina“, tvrdi mostarski gradonačelnik.

On smatra da ta udruženja snose veliki dio krivice za trenutnu situaciju na Uborku:

„Najveći krivac su ta udruženja. Plan prilagođavanja je dvije godine blokiran, a on je podrazumijevao zasipanje ovih ploha i zatvaranje tih lokaliteta te otvaranje nove kasete koja bi se koristila u tom prijelaznom periodu. Ono što je napravilo štetu je velika količina otpada koja nije na adekvatan način mogla biti zbrinuta zato što se neko s nama nadmudruje preko sudova i pet godina blokira proces otvaranja novog deponijskog polja koje bi služilo za adekvatno zbrinjavanje otpada i smanjilo mogućnost da se ovakav incident dogodi.“

Uzroci požara – namjerno ili nenamjerno?

O uzrocima požara, prema Kordićevim riječima, sada je prerano govoriti.

„Jučer sam rekao da neću špekulisati niti bih da ova situacija ide u smjeru ko je kriv i šta se dogodilo, kako bismo izgubili fokus s onoga što trebamo raditi, a to je prevenirati i spasiti situaciju. Kantonalni MUP je na terenu, istražuju uzroke požara i kada budemo imali službenu informaciju, izaći ćemo s njom“, kazao je gradonačelnik Mostara.

Šteta nakon požara je višemilionska.

„Komisija će izaći na teren kada to dopuste uslovi. Šteta je zasigurno višemilionska. Izgorjele su vrlo vrijedne mašine, reciklažno dvorište, izgorjele su mašine za razdvajanje otpada i sva tehnika kojom je upravljalo JP ‘Deponija’, izgorjeli su objekti. Oprema je osigurana od strane osiguravajućih kuća te su i oni obaviješteni, ali i to je proces koji ima svoju dinamiku“, zaključio je mostarski gradonačelnik Mario Kordić.

Hercegovina.info

Facebook Comments Box