Home JABLANICA Belma Halilhodžić, direktorica Muzeja “Bitka za ranjenike na Neretvi”: Muzej je plodno...

Belma Halilhodžić, direktorica Muzeja “Bitka za ranjenike na Neretvi”: Muzej je plodno tlo za kreativce

869

Razgovarala: Elma Hodžić

Jablanica – simbioza bujne prirode i bogate historije. O potencijalu Jablanice razgovaramo sa Belmom Halilhodžić, direktoricom Muzeja “Bitka za ranjenike na Neretvi”. Belma nam otkriva kako živi jablanički muzej, kako uspješnim muzejskim praksama možemo oživjeti naslijeđe – i koje su to nezaobilazne destinacije koje nudi Jablanica.

Koliko dugo ste na poziciji direktorice Muzeja “Bitka za ranjenike na Neretvi”? Kako Vi vidite muzej i njegovu ulogu u društvu?

Na poziciji direktorice Muzeja „Bitka za ranjenike na Neretvi“ sam drugu godinu i istinski uživam u toj ulozi. Muzej je za mene mjesto vječite inspiracije, mjesto susreta prošlosti i budućnosti, plodno tlo za kreativce, bezgranično umjetničko djelo i izuzetno važan segment društvene integracije. Vjerujem da užitak otkrića koji posjetitelji spoznaju i poruke antifašizma koje im prenosimo, ostavljaju snažan utisak na sve generacije koje prolaze kroz muzej.

 

FOTO / Suzana Maksumić

Spoj prirodnog i historijskog naslijeđa

Jeste li zadovoljni brojem posjetitelja? Da li je počela turistička sezona u Jablanici?

Turistička sezona u Jablanici je počela već početkom maja. Imamo sreću da je naš muzej smješten na glavnoj prometnici između Sarajeva i Mostara, a pažnju posjetitelja privlači i harmonični spoj prirodnog i kulturnog naslijeđa. Učiti o historiji naroda Bosne i Hercegovine uz prekrasan pogled na Prenj i žubor smaragdnozelene Neretve je zasigurno prava poslastica za turiste. Raduje nas činjenica da svake godine rušimo rekorde posjećenosti, a nadamo se da ćemo i u budućnosti nastaviti s pozitivnom praksom.

Radite često sa najmlađom muzejskom publikom. Kako predstaviti naslijeđe rata novim generacijama na pravi način?

Naši omiljeni posjetitelji su učenici kojima se trudimo predstaviti Bitku na Neretvi kroz savremeni muzeološki pristup i prenijeti poruke humanizma koje su bit ove značajne bitke. Za animaciju mlađe publike koristimo interaktivne bojanke koje hronološki, kroz crteže, prate tok Bitke na Neretvi bez motiva oružja i nasilja. Za malo starije učenike nudimo virtuelni svijet u kojem posjetitelj postaje učesnik bitke i doživljava Bitku na Neretvi u sasvim drugoj dimenziji. Pored VR kutka, svaka škola koja posjeti naš muzej ima priliku da posluša besplatan čast historije prilagođen tom uzrastu. Saradnje sa školama su nam izuzetno bitne kako bismo kroz posjete i radionice povezali odgojno-obrazovne procese ovih srodnih institucija.

 

Putevima partizana

Na kojim projektima trenutno radite?

Trudimo se da konstantno radimo na poboljšanju infrastrukture objekta, ali i sadržaja muzeja. Novim izložbama posjetiteljima iznova dajemo razlog za ponovnu posjetu muzeju. Trenutno radimo na uređenju vanjskog prostora memorijalnog kompleksa i restauraciji vanjskih eksponata. Naš najvažniji eksponat, porušeni most, će uskoro zasijati u punom sjaju – u toku je rekonstrukcija pristupnih staza te će turistima biti omogućen prijelaz preko drvenog mosta na drugu obalu Neretve. Putevima partizana, reklo bi se.

Šta biste, pored matičnog muzeja, preporučili turistima koji dolaze u Jablanicu – šta bismo trebali obavezno posjetiti?

Jablanica nudi mnoštvo sadržaja za turiste koji uživaju u planinarenju, ribolovu, plivanju, splavarenju i vožnji kajakom. Stazom “Via Dinarica” dolazite do čuvenih Hajdučkih vrata koja predstavljaju unikatni geomorfološki prirodni fenomen. Pored jezera i sportskog turizma, nezaobilazna stanica turistima su mnogi restorani i poznata jablanička janjetina sa ražnja. A za kraj, tu je i nekropola stećaka – Dugo polje na Blidinju sa 150 stećaka ukrašenih rozetama, motivima polumjeseca i figuralnim prikazima. Zbog svog značaja i neizmijenjene autentičnosti izraza ova nekropola je uvrštena na UNESCO-vu listu svjetske baštine.

FOTO / Suzana Maksumić

Koji su planovi za razvoj muzeja? Šta nam pripremate u budućnosti?

Trenutno radimo na kreiranju jedinstvene turističke ponude za sjevernu Hercegovinu koja obuhvata Jablanicu,  Konjic i Prozor – uz podršku OSCEBiH. Proteklih godina su, zahvaljujući programu prekogranične saradnje muzeja iz Bosne i Hercegovine i Crne Gore, te uz finansijsku podršku EU, revitalizirani dijelovi muzeja i modernizovane muzejske postavke. Radit ćemo na nastavku revitalizacije s fokusom na uređenje vanjskog dijela memorijalnog kompleksa “Bitka za ranjenike na Neretvi” – kakav zaslužuje ovaj nacionalni spomenik Bosne i Hercegovine.

UrbanMagazin

Facebook Comments Box